Waardering:
  • 0 stemmen - gemiddelde waardering is 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M47+B20+volvo 140
#1
De M47 is oorspronkelijk niet geleverd in een volvo 140. Wel in de latere 240 modellen. Omdat de 140 met korte pook en 240 veel op elkaar lijken is het idee ontstaan om de versnellingsbak toch in een 140 te bouwen. In dit eerste bericht is bijgehouden wat er allemaal nodig is om een M47 versnellingsbak in een volvo 140 te schroeven.

De M47 is een handgeschakelde 5-bak zonder electrische overdrive, wel zo handig om wat minder toeren te maken op de snelweg. En qua electronica ook iets makkelijker aan te sluiten dan een 4bak + electrische overdrive. De M47 is geleverd met en zonder km-tellerkabel aansluiting. Aangezien de 140 dashboards allemaal een kilometerteller hebben die wordt aangedreven voor een kabel heeft die de voorkeur. Maar noodzakelijk is het niet.

Het gaat hier om een oplossing met een rechtopstaand koppelingshuis in een 140 vanaf modeljaar '72, met de grotere tunnel en korte pook. Er zijn ook andere wegen naar Rome met een schuin hangende versnellingsbak bijv.


Overzichtsplaatje
[Afbeelding: DSC01316.JPG]

Boodschappenlijstje
  • Motor B20
  • Toplagertje (niet noodzakelijk, wel goedkoop en nu ben je er toch)
  • Koppelingsplaat (met fijne spine-as voor een M46 of M47)
  • Drugroep (de B20/M40 drukgroep kan je hergebruiken
  • Koppelingshuis (omgelast of een originele B20>M46)
  • M47 versnellingsbak
  • M47 pakkingset (niet noodzakelijk, maar die tussen de bak en koppelingshuis moet je toch vervangen, je krijgte er ook allerlei keerringen bij die je gelijk kan doen)
  • Cardan-as van een 240 die een M47 heeft.
  • De flens van de cardan-as naar achteras van een 240 of moderne volvo met M46 of M47
  • Rubber versnellingsbaksteun van een M47 van 4cm dik; die rechthoekige.
  • Boormachine en boortjes t/m 10mm

How to & good to know
Als je al deze zaken hebt is het eigenlijk een kwestie van bouten losdraaien en het geheel in elkaar schoeven.
Het enige dat niet 100% compatible is het balkje wat de versnellingsbak op rust en het steuntje van de M47.


frox+red. schreef:Zo hierbij het verhaal achter de “teaser”
Het mooie is dat de afstand tussen de motor totaan de flens van de achteras bij een 240 even lang is als bij een 140. Het achterste gedeelte van de aandrijfas is precies even lang als bij de 140, het tussenlager zit zelfs op de goede plek. Kort gezegd betekent dat, dat je alles tussen de motor en de achteras moet verwisselen, en je bent klaar.

Hier de omplete cardanas van een 240 met M47 incl flens voor op de achteras. Omdat de steek van de bevestigingsbouten van de aandrijfas anders is dan die van de achteras hebben we ervoor gekozen om de fens van de achteras af te schroeven en er een bijbehorende flens op terug te zetten. Mooi dat volvo al die jaren de tandjes voor de flens op de achterassen gelijk gehouden heeft. Deze flens komt bijvoorbeeld van een 940 uit '96. Mocht je een versnellingsbak hebben met hardyschijf-flens of juist eentje vaste cardankoppeling, ook die kan je omwisselen.
Onder zie je de ielige 140/m40 cardanas.

[Afbeelding: DSC01303.JPG]

Baksteun
De baksteun zou vooraf gezien het grootste probleem zijn, maar die viel alles mee!

Marc1970 had al aangegeven dat er in elke 140 gaten zijn voorbereid voor een automaat. Deze automaatbakken zijn langer als de M40 de steun zit daardoor ook verder weg; 14 cm.

[Afbeelding: DSC01311.JPG]

Nu is het zo dat als je de oude baksteun neemt van de 140 en deze plaatst in de gaten die bedoeld zijn voor de automaat dan kom je qua lengte precies goed uit! Tussen de bak en de baksteun zit dan nog een ruimte van ±4cm. Laat dat nou net de dikte zijn van het M47 ophangrubber.
Je hebt dus wel het rubber+beugeltje van de m47 steun nodig.
Qua lengte komt het allemaal goed uit; het enige wat we hebben moeten bijwerken zijn de gaten om het rubber tussen het beugeltje en de baksteun te monteren. De M47 komt namelijk te hoog (ook ca 4 cm) uit als je de M40balk gebruikt. In de steunbalk zit niet zo veel ruimte om dat op te vangen.
Wat wij gedaan hebben is een gat geboord in het steuntje op de bak waar door de rubbersteun ondersteboven geplaatst kan worden, en de bevestigingbout hoger komt (de bevestigingbout zit namelijk niet in het midden dus dat geeft je wat meer ruimte).
Vervolgens kan je in de steunbalk ook een gat boren om het steuntje te bevestigen.

hoger
[Afbeelding: 19112011174.JPG]

lager
[Afbeelding: DSC01330.JPG]


[Afbeelding: DSC01338.JPG]


:peace::cheer2:Tada!:cheer2::peace:


[img] https://lh5.googleusercontent.com/-gJlpe...C01338.JPG[/img]


Was wel een leuke klus! En niet echt heel moeilijk er zaten alleen wat kleine dingen tegen.
zo zijn we volgens mij 1,5 uur bezig geweest om die !@#*#$%-flens van de achteras te krijgen
  • De achteruitrijverlichtingsschakelaar van je M40 kan je opverzetten op de M47, dan kun je de kabeltjes er zo op schuiven en hoef je geen ronde stekkertjes aan de draad te krimpen. Maar vergeet niet de stekkertjes op je schakelaar te schuiven...
  • Het is handig om een blokkeertool te maken voor de flens van de achteras. De centrale bout krijg je bijna niet los. Blokkeren met een steeksleutel zorgt ervoor dat je sleutel breekt. En blokkeren met de (hand)rem zorgt ervoor dat al die kracht door je tandwielen in het diff gaan, dat is ook niet bevordelijk.



oorspronkelije eerste post

Weer een oude doos vraag...
Jambon schreef:M46 is er klaar voor... weegt volgens mij het dubbele...

[Afbeelding: 2156130150102125362S425x425Q85.jpg]

..na een hoop gehannes en de koppelingplaat nogmaals 'te hebben "gecentreerd" hangt de bak er nu wel aan, maar toch blijft ie open staan, en das niet goed. Botweg de boel aandraaien heeft me in het verleden al eens krukaslagers gekost, dus dan maar ff niet..

[Afbeelding: 2824594700102125362S425x425Q85.jpg]

..maar zo moet ie worden..
Je haalt de M40+koppelinghuis van je auto af en naast je ligt de M46+omgelastkoppelingshuis klaar...
Is het vervolgens echt plug'n play? Of moeten er nog koppelingen, platen, vliegwielen, lagers, kabels mee verhuizen?

Die omgelaste huizen worden die krom door de warmte? en is het boeiend dat het koppelingshuis niet naadloos op de motor past (als 'ie maar recht zit?)?
Antwoord
#2
Splines op de bak willen wel eens anders zijn dan op de koppelingsplaat. Dus plaat wisselen soms. Verder heb je een kortere aandrijfas nodig.
Volvo 142 '72 Gesloopt
Volvo 240DL '88 Verkocht
Volvo S70 '97 Verkocht
Volvo V70 '08 --> Daily driver
Volvo 242 Turbo Projectje --> http://volvolvo.nl/threads/9146-Mijn-Volvo-242-turbo
Volvo 940 '90 Carbagerun project -->http://volvolvo.nl/threads/14646-carbage...ditie-2014
Antwoord
#3
Volvo 142 B23 schreef:Splines op de bak willen wel eens anders zijn dan op de koppelingsplaat. Dus plaat wisselen soms. Verder heb je een kortere aandrijfas nodig.
yep... plaat is van een bijpassende auto tov de bak, dus 740/240.. Helemaal recht is niet het geval, er zit wat "beweging" in, laat zich achteraf gewoon monteren, na 2 jr had eea dan wel een probleem moeten geven.

Wel belangrijk en ivm een afwijking door het lassen, het M46/47 koppelinghuis is meteen het deksel voor de bak, daar zit een papieren paking van niks tussen. Die zou ik dubbel pakken en monteren met bv siliconen pakking voor een carter e.d.. Ik moet nu af en toe de bak bijvullen omdat ie het er tussendoor weet te krijgen, ligt dus een doorweekt stuk karton onder de auto..

Aandrijfas is aangepast, zo ook de ophanging voor de bak. De laatsts is nog steeds versie 1.3, die wil ik op termijn vervangen door iets anders, geen aangepast ding meer, een passende maken en monteren dmv draadbussen in het "chassis".. doel is ooa dat ie weer op z'n draagrubber kan staan ipv er aan te hangen, 140 bakrubbers gaan hierdoor scheuren, ook mede door het olielekken. ën bovendien gebruik ik op die plek een 164 motorsteunrubber, veel steviger, zodoende hobbelt de bak (pook) in alle kanten op, tip gevonden op TB's, 242T geloof ik.. als het daar werkt..

Zijn altijd de kleine dingetjes die achteraf om aandacht vragen, en daar hebben we een forum voor, ervaringen delen die tot verbeteringen leiden..

(:confused: wie is toch steeds die) Edit:er stonden onlangs 1 of 2 originele B20/46 koppelinghuizen op MP... wel prijzig

(is ze weer..) Edit: nog leuker lijkt me een aandrijfas met Hardyschijf, geen idee of dat stukje as in een M47/46 kan, of wellicht de achterasflens aanpassen zodat ie daar kan..?
[Afbeelding: fa91957b-dbc9-4a10-af09-4e5f7ae03a2f_zpsptpfi7xq.jpg]
Antwoord
#4
Tnx.

Ok wat het "bolt-on" gedeelte betreft dus nog een koppelingsplaat opsnorren dus.
Als het raakvlak motor-koppelingshuis wat minder vlak is is dat dus minder erg dan het vlak koppelingshuis-bak?

Aandrijfas en draagbalk wordt sowieso pielen. (M47 balk en M40 balk en eerste deel M47 as op voorraad)

Ja, het online winkelen zit een beetje tegen, De M47uit het marktplaatstopic gingen we gisteren ophalen, maar zo goed als onderweg kregen we een mail dat iemand anders al onderweg was en dat die waarschijnlijk al verkocht was...

edit: die hardyschijven zijn voor 3punts flenzen volgens mij... Dan zou je dat inderdaad moeten omwisselen.
Antwoord
#5
huis op blok, gaat nergens over, eea wordt in een mal gelast, dus de afwijking is slechts door afkoeling, en dan heb je het over 0,nogwat graden, van geen belang.. nee, goed afgedicht op de bak is waar het om gaat. Ik heb verzuimd op tijd bij te vullen, dus jankt ie nu bij 120.. eigen schuld..

l*llig, afspreken en dat blijkt het een race te zijn... ik heb m'n M40 balkje verbouwd.. zit nog steeds, keuring niet gezien, Hardy is idd 3 punts, heb hje dat ding meen ik laten zien op de werkbank. Was over van een M47 die onder een 240 vandaan werd gehaald, zal maar niet vertellen wat ze voor de "wat kost die Volvo versnellingbak uit die station" hebben betaald...
[Afbeelding: fa91957b-dbc9-4a10-af09-4e5f7ae03a2f_zpsptpfi7xq.jpg]
Antwoord
#6
Owja dat is waar, met die afgezaagde "pijpen".
Heb ook eens met die hardyschijven lopen rommelen (helpen bij een 740, M46->M90). De m46 had ook zo'n rubberen hardy. Aangezien de M90 korter is hebben toen we nog zitten brainstormen om de aandrijfas te verlengen met hardyschijven zodat je een soort, "elastiek-turbo" krijgt. Cool Dat plan is in de ijskast beland...
Antwoord
#7
worden ze wel harder van...
[Afbeelding: fa91957b-dbc9-4a10-af09-4e5f7ae03a2f_zpsptpfi7xq.jpg]
Antwoord
#8
Even een apart topic aangevraagd omdat dit topic waarschijnlijk toch uitgebreid wordt, wat handiger om eea na te zoeken.

Plan is dus een 140 met B20 te voorzien van een rechtopstaande M47.

We zijn nu bezig rondom de motor.
Benodigdheden:
- B20 rechtop. (die zit als het goed is standaard in een 140, een B18 kan ook)
- M47 rechtop, (die ligt in de schuur, rechtop).
- koppelingshuis (HBasart versie)
- druklager (die grote bij de vork) aanwezig komt van de M47
- toplager (die bij de krukas) zit nog in de B20
- vliegwiel (die van de motor B20 behouden)
- drukgroep (die van de motor (B20/M40) behouden)
- koppelingsplaat (die van de M47 nemen) ontbreekt nog.
- keerring die in het koppelingshuis zit (zit nog wel op een reserve M47 koppelingshuis)
- koppelingskabel: omdat het een omgelast huis is zit er de M40 kabelaansluiting op dus die kan gehandhaafd blijven.

Het zaakje vanaf de flens van de versnellingsbak totaan de achteras moet ik nog uitzoeken.

ps. best knap dat er voorwerpen zijn die rechtop kunnen liggen.
Antwoord
#9
waarom vliegwiel..?
[Afbeelding: fa91957b-dbc9-4a10-af09-4e5f7ae03a2f_zpsptpfi7xq.jpg]
Antwoord
#10
jij kan sneller reageren dan mijn edits Wink
Antwoord


Lijst met mogelijk verwante topics
Topic Auteur Reacties Weergaven Laatste bericht
  Lagers achteras Volvo 240 bertvolvo 3 534 10 November 2024, 13:11
Laatste bericht: Rin
  trillen aandrijfas.. (cardan) Volvo 240 Joswloo 6 1.942 25 August 2023, 17:03
Laatste bericht: BartJu
  Volvo 240 koppelingskabel Thomas Driessen 0 622 22 August 2023, 21:29
Laatste bericht: Thomas Driessen
  Volvo 264 GL B27E, bouwjaar 1978, handgeschakeld 4 versnellingen Walter Davo 12 6.536 17 August 2023, 10:27
Laatste bericht: Marc1970
  Volvo 240 1993 koppeling op luukv47 10 6.623 7 May 2023, 22:05
Laatste bericht: Rin
  Cardanas Volvo 740 Archermusic 1 2.635 4 December 2019, 21:49
Laatste bericht: Mark244
  Geluidsmysterie Volvo 740 Archermusic 11 9.682 26 June 2019, 08:21
Laatste bericht: Archermusic
  Trillingen volvo 240 na vervangen lagers en kruiskoppelingen aandrijfas henri84 5 5.574 15 February 2019, 10:10
Laatste bericht: henri84
  'Schurend' geluid in 1e en 2e versnelling bij laag toerental Volvo 850 2.5i Kense 2 6.236 12 February 2019, 12:33
Laatste bericht: Vovo
  welke achteras volvo 240 voor een P1800es? gydomatra 12 15.903 28 September 2018, 15:28
Laatste bericht: Marc1970

Ga naar locatie:


Gebruikers die dit topic lezen: 1 gast(en)