13 March 2008, 11:46
skidje schreef:Weet niet veel van turbo's. De B21ET heeft een T3(aansluiting!?)
Maar als ik nu gewoon een goed koppel over een breed toerenbereik wil hebben is de T3 niet de meest optimale (keuze van koud huis daargelaten zoals hierboven beschreven). De T3 schiet er naar mijn mening ineens in en geeft de bekende zet in de rug hoewel het slechts 155 pk is.
Wat is een goede turbo om eerder te beginnen fluiten (lees in lager toerenbereik werkt) en lekker lang doortrekt? Nogmaals: Veel pk's is niet nodig. Mag wel iets meer. Maar ik zie het ook als uitdaging om het verbruik zeer laag te krijgen in de richting van getallen zoals bossie ergens met zijn 700-glt beschrijft.
Geeft een latere turbo van een V70R enige verbetering? Is dat iets van een TD04 en geeft dat weer een conflict met de uitlaat(-flens)
Een nieuwere turbo van een moderne volvo kan als je het goede type kiest een mooie upgrade zijn qua rijdbaarheid. Dat komt vooral door het wat moderne ontwerp en de lagere A/R verhouding (verhouding tussen intreedoppervlak van de gassen waar het slakkenhuis het turbinewiel begint te raken en de straal van het midden van dat oppervlak. zoals in jelmars post al staat uitgelegd). Wat een nadeel is aan een lage verhouding is dat de turbo de motor flink afknijpt qua uitlaatgasstroom. En flink afknijpen is slecht oor het verbruik. Wat dat betreft is een kleine turbo zoals de 13C van een 940 funest. voor gewoon gebruik gaat het goed, maar ik kan me goed voorstellen dat een turbo die een hogere A/R verhouding wat dat betreft beter is.
Een T3 is ook een hele mooie turbo en je kunt er veel leuke onderdelen op zetten. Veel meer opties dan een turbo van een nieuwere volvo. Ik heb zelf een turbo van een nieuwere (16T) en daar ga ik binnenkort een flens voor maken. Is niet al te moeilijk. Afhankelijk van het type kun je zelfs dezelfde flens hebben als de standaard flens van een 940. Ook olieleidingen passen zo als je ze van de goede 940 neemt of custom besteld zoals ze hier worden aangeboden.
240 | 1991 | B230F+T | M90 | 291 KKm | Bilstein B6/Koni

